Drewniany kościół w Szałszy

kościół narodzenia w szałszy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Pierwszy kościół w Szałszy powstał najpewniej około roku 1460. Obecny, drewniany kościół Narodzenia NMP powstał w XVII wieku. To piękna budowla orientowana, konstrukcji zrębowej, kryta gontem. Zabytek leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. W 1784 roku kościół w Szałszy zniszczyła wichura, ale została ona odbudowana. Pod koniec XIX wieku budowlę ponownie odrestaurowano, dobudowano też zakrystię, prawdopodobnie wtedy powstała loża kolatorska, widoczna do dziś. W 1968 roku pożar zniszczył znaczną część kościoła, jednak parafianie przywrócili mu wcześniejszą formę.

Dziś kościół pięknie się prezentuje, jest odnowiony, zniknęło dawne czarne drewno i świątynia jaśnieje w okolicy. Przy kościele w Szałszy znajduje się cmentarz kryjący wspólną mogiłę Grolingów, a w pobliżu stoi neogotycki pałac tejże rodziny i zabytkowy park ze starodrzewiem.

drewniany kościół w Szałszy
drewniany kościół w Szałszy


Informacje praktyczne

Kościół Narodzenia NMP - filia parafii w Żernikach
ul. Kościelna, Szałsza
tel. 32/ 270-03-49
www.parafia-zerniki.pl

Noclegi w Szałszy

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

kościół szałsza
drewniany kościól w szalszy
Kościół w Szałszy
Kościół Narodzenia NMP w Szałszy
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 9)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024