Drewniany kościół w Gaszynie

Kościół w Gaszynie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Kościół Najświętszego Imienia Maryi Panny Łaskawej w Gaszynie znajduje się 3 km od Wielunia, przy głównej drodze prowadzącej do miasta od strony Olesna.

Drewniany kościół w Gaszynie pochodzi z XVI wieku, a wieża została dobudowana w XVII stuleciu, z fundacji rodziny Gaszyńskich. Do 1683 roku kościółek nosił wezwanie Św. Zygmunta Króla i Męczennika.

Kościół w Gaszynie
Kościół w Gaszynie


Kościół w Gaszynie to obiekt orientowany, jednonawowy, konstrukcji zrębowej, zbudowany z drzewa modrzewiowego. Zaliczany jest do wielkopolskiej odmiany drewnianego kościoła późnogotyckiego.

Wewnątrz zobaczyć można belkę tęczową z krucyfiksem, ołtarz główny późnorenesansowy z XVII wieku oraz dwa barokowe ołtarze boczne z połowy XVIII wieku.

Kościół Najświętszego Imienia Maryi
Kościół Najświętszego Imienia Maryi

W poblizu warto odwiedzieć też drewniany kościół w Kadłubie, a nieco dalej kościoły drewniane w: Popowicach, Grębieniu czy Wierzbiu. To wspaniałe rejony dla miłośników drewnianej architektury, obfitujące w ciekawostki sakralne.

Kościół Najświętszego Imienia Maryi
ul. Kościelna 10, Gaszyn, Wieluń
tel. 43/ 842-75-73
www.parafia.gaszyn.pl



Noclegi w Wieluniu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 6)
Twoja ocena
Konserwator Diecezjalny Zabytków w Częstochowie
Po konserwacji kościoła w latach 70-tych ubiegłego wieku, nie wróciły ołtarze boczne, których nie ma w kościele. Jest tylko ołtarz główny.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024